Implantáció, fogbeültetés
Mi az a fogászati implantáció?
A fogászati implantáció nem más, mint a fogbeültetés. Az implantáció során az állcsontba egycsavart vagy más néven műgyökeret ültetünk be. Ez fogja rögzíteni a fogpótlást, ami lehet teljes fogsor híd vagy korona. Az implantátum és felépítmény anyaga is titánium. Ezt a fémet az orvostudomány már évek óta használja implantációhoz, például csípő- vagy térdprotézisek készítéséhez.
Mik az implantáció előnyei?
Az implantáció úgy pótolja az elvesztettfogakat, hogy a többi megmaradt fogra nem hárít plusz terhet. a szomszédos fogakat nem kell lecsiszolni, ezzel nem tesszük ki azokat a gyökérkezelés fokozott kockázatának. A fogbeültetéssel elkerülhető a fogsor elmozdulása, foghíj miatti torzulása. A töméseket és egyéb fogmegtartó kezeléseket fontos elvégezni a beavatkozás előtt.
A fogbeültetés során behelyezett műgyökér az állkapocscsont egészségét is megőrzi. A fogatlanná vált csont a használatlanság miatt sokszor visszafejlődik, pusztulásnak indul. Az implantációval a fogorvos a terület rágóképességét akár 100%-ban is vissza tudja állítani. A implantátum továbbítja a rágás során keletkező erőhatásokat a csonthoz, így a folyamatos inger és a jó vérellátás miatt az ép marad. Ennek a későbbi kezelések és fogpótlások során komoly szerepe lehet.
Minden esetben lehetséges a fogbeültetés?
Az implantáció sajnos nem minden foghiány esetén alkalmazható. Ha a hiány területén a szövetek elég épek, akkor egyszerűen implantálhatunk az éríntett területen. Ha az említett környezeti feltételek nem optimálisak, akkor az implantációt megelőzően azzzá kel tenni őket. Ez történhet csontpótlással vagy és / vagy lágyszöveti plasztikával. A fogbeültetés előtt mindenképpen szükség van arra, hogy a szájüreg gyulladásait, és a többi, eredményt befolyásoló fogászati problémát megszűntessük. Allergiás betegeink kezelésénél előzetes állapotfelmérés történik, a fogbeültetést pedig az eredmények teljes tudatában és azok figyelembevételével végezzük.
Jelentkezzen be hozzánk előzetes konzultációra és állapotfelmérésre elektronikus úton vagy telefonon keresztül, így győződhetünk meg a legbiztosabban arról, hogy az Ön számára az implantáció jelent-e megoldást.
Fájdalmas-e a fogbeültetés?
A fogbeültetést, mint bármelyik másik fogászati vagy szájsebészeti kezelésünket, teljes érzéstelenítésben végezzük. Pácienseink arról számolnak be, hogy a műtét során semmilyen fájdalmat nem érznek csak a tapintást tudják beazonosítani, hogy éppen hol dolgozunk. Az implantáció után a legtöbben azt mondják: hazaérkezéskor érezték, hogy múlik a műtéti fájdalomcsillapítás hatása, és így bevettek egy szem gyógyszert. Betegeink többségének a fogbeültetés másnapján már nincs szüksége újabb tablettára. Komplikáció csak néhány esetben fordul elő, de azt tapasztaljuk, a gyógyulási idő ilyenkor is legfeljebb 1-2 nappal hosszabbodik meg, ilyenkor erre az időtartamra megfelelő gyógyszert rendelünk pácienseinknek.
Mire kell figyelni az implantáció után?
A fogbeültetés után fenn kell tartani a száj tökéletes higiéniáját. Ez napi 2-3 fogmosást, rendszeres fogászati kontrollt, fogkő-eltávolítást jelent.
Meddig marad meg az implantátum?
A szakirodalomban azt olvashatjuk, gyakorlott, evidence-base alapon implantáló kollégák, hosszú távon, az implantáció során beépített implantátumok kb 2%-os kilökődését tapasztalták. Praxisunkban is összességében hasonló arányt tapasztalunk.
A megfelelő fogorvosi kontroll és gondos szájápolás mellett az implantátumok addig maradnak a szervezetben, mint ameddig a páciens eredeti fogai maradtak volna. Kellő odafigyeléssel és motivációval az implantátum akár az életünk végéig is kiszolgálhat minket.
Ha régi implantátumával elégedetlen, vagy valamilyen furcsaságot tapasztal, kérjen tőlünk időpontot egy személyes konzultációra! Ha időben megkezdjük a kezelést, a károsodás nagy eséllyel visszafordítható!